Bolne menstruacije ili dismenoreja – saznajte kako si pomoći

by Anđela Sabranović

Bolne menstruacije ili dismenoreja označavaju bol koja se javlja kod menstruacije. Bol se istovremeno pojavljuje na početku mentruacije ili se javlja 1 do 3 dana ranije. Za razliku od drugih bolova u trbuhu, masaža, pokreti ili pritisak smanjuju razinu boli kod dismenoreje.

Kako izgleda dismenoreja?

Dismenoreju ili bolnu menstruaciju primjetit ćete javljanjem boli 24 sata nakon početka menstruacije. Visok intenzitet boli smanjuje se kroz 1 do 2 dana. Bol se javlja u donjem dijelu trbuha, a može se širiti u lumbalni dio leđa ili niz bedra. Opisati je možemo kao oštru, prodornu bol, ali također, mogu se javiti i grčevi i konstantna tupa bol. Kod bolne menstruacije, najveći intenzitet bol doseže 24 sata nakon početka menstrualnog krvarenja te postepeno jenjava nakon 1 do 2 dana.

Ovako bolne menstruacije često su praćene križoboljom, povraćanjem i mučninom. Radi se o vrlo intenzivnoj boli koja najčešće ometa svakodnevne aktivnosti i zahtjevaju odsustvo s posla.

Za razliku od drugih bolova u trbuhu, pokret, masaža ili pritisak smanjuju bol kod dismenoreje.

 

Bolne menstruacije katkada su praćene mučninom, križoboljom i učestalijim mokrenjem. U težim slučajevima mogu biti praćene povraćanjem i kolapsima. Ponekad se radi o vrlo intenzivnim bolovima koji ometaju svakodnevne aktivnosti i zahtijevaju odsustvo iz škole ili s posla. Dismenoreja se ubraja u najčešće zdravstvene tegobe zbog kojih žene odluče potražiti pomoć ginekologa. Smatra se da ovakvu vrstu boli osjeća 50-60% žena koje imaju menstruaciju.

Dismenoreja može biti nasljedna

Sigurno ste se zapitali što uzrokuje dismenoreju. Bolna menstruacija ili dismenoreja nastaje zbog prejakog grčenja mišićnog dijela maternice i ishemije – smanjenog dotoka kisika, uvjetovanim otpuštanjem prostaglandina. Ove tvari stvaraju se u sluznici maternice i izazivaju njene kontrakcije. Čimbenici rizika za izraženije simptome bolnih menstruacija su rana dob prve menstruacije, obilna menstruacijska krvarenja, žene koje nisu rodile (nuliparitet), pušenje, dismenoreja u obiteljskoj anamnezi i izostanak tjelovježbe i kretanja.

Liječenje

Liječenje bolnih menstruacija osim laperoskopski može se riješiti i prirodno. Ako ste u potrazi za prirodnim načinom ublažavanja simptoma, pokušajte s laganom tjelovježbom, primjerice šetnjom ili plivanjem.  Hranite se zdravo, pijte vodu, uzimajte dovoljno vitamina, magnezija, kalcija. Yoga i duboko disanje i izdisanje opuštajuće su tehnike koje mogu pomoći, kao i čaj protiv grčeva (npr. kamilica, đumbir ili vrkuta).

Moglo bi vas zanimati: Neobični savjeti za čišćenje koji stvarno djeluju

Tekst: Slowage365.hr

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!