Ovo je 5 praktičnih savjeta uz koje ćete smanjiti otpad

by Anđela Sabranović

Najvažnija stvar koju možemo učiniti kako bismo zaštitili okoliš, bez iznimke je pronaći načine za smanjiti otpad i prijeći na zdraviji i ekološki prihvatljiviji način života – bez otpada. U nastavku saznajte kako smanjiti otpad, i kako vi kao pojedinac možete utjecati na svoj mali krug i malu zajednicu i potaknuti ih da već danas naprave nešto dobro za planetu Zemlju.

Smeće, ili otpad, ako želimo da ljepše zvuči, problematično je iz više različitih nivoa. Ali, evo, spomenimo samo dvije činjenice za koje ne moramo biti nešto posebno ekološki osvješteni da bismo ih primjetili – prva je, i to bez iznimke, da zagađuje okoliš i to u ogromnim količinama, a druga je da troši već ionako oslabljele i ograničene resurse našeg jedinog planeta. U današnje vrijeme, podsjetimo se, govorimo o 2021. godini, odlagališta otpada možda jesu zastarjeli oblik zbrinjavanja otpada, ali i dalje su pretprana, prenakrcana, i konstantno se povećavaju svojim brojem ili veličinom.

Kliknite ovdje ako želite saznati kako smanjiti otpad u kuhinji

Naš način života, ovaj rastući konzumerizam proizvodi svakodnevno veliki otpad, a isto tako tim otpadom puni deponije smećem. Mi kao čovječanstvo stalno nešto pakiramo, proizvodimo i na kraju te stvari (ili bar dobar dio tih stvari) na kraju bacamo. Na štetu nas samih, ali i budućih generacija, ponekad totalno nepotrebno potičemo sebe na brzu i ishitrenu kupnju i samim time konzumiramo stvari koje nam zapravo i nisu potrebne. Te stvari ne pružaju nikakvu  dodanu vrijednost našem životueskalirajući konzumerizam kontinuirano proizvodi više otpada, koji ne samo da puni deponije, već i troši ograničene prirodne resurse. Stalno proizvodimo, pakujemo i distribuiramo sve više i više stvari koje ćemo na kraju morati baciti. Na štetu budućih generacija i nas samih, potičemo se da konzumiramo stvari koje nam nisu potrebne i koje čak ne pružaju dodanu vrijednost našem životu.

Ponekad trebamo zastati i pitati se, što će se stvarno dogoditi sa svim tim otpadom? Jer vjerujte, svi možemo pomoći u rješavanju ovog problema. Sve što je potrebno je dobra volja i savjeti koje vam donosimo u nastavku.

Koristite boce i čaše za višekratnu upotrebu

Možda već imate svoju omiljenu staklenu bocu i to je u redu. One će vam uštedjeti novac, ali i njome ćete smanjiti otpad. Ako steknete naviku da svuda sa sobom nosite vlastitu bocu, smanjiti ćete potrebu i šansu za kupnju nekog soka u plastičnoj boci, ali i napraviti ćete dobru stvar za prirodu. Plastične boce u kojima se prodaju sokovi i voda mogu se reciklirati, ali je potrebno jako puno energije i vremena da bi došlo do samog procesa reciklaže.

Reciklirajte otpad, kupujte pametno i u manjim količinama

Jedna od najvećih i najbitnijih stvari koju možete učiniti je prestati kupovati bespotrebne stvari. Kada kupite novu stvar, stvarate potražnju za njom, a u istom periodu gomilate stvari u vašem domu. Jednostavan i jasan popis prije odlaska u kupnju ili pametna kupovina stvari postupno će osvijestiti kod vas potrebu za (ne)bitnim. Količinu otpada koji proizvedete možete jednostavno smanjiti kupnjom proizvoda koji dolaze s manje ambalaže  ili u pakiranju koja se može reciklirati. Reciklirajte sve što možete i ne zaboravite da sav otpad ima određeno mjesto za reciklažu.

Kompostirajte otpad

Znate li da se čak 30% vašeg smeća može ukloniti iz otpada i kompostirati? Voće i povrće, ostaci ručka, ljuske jaja, talog kave i dosta ostalih namirnica koje svakodnevno konzumirate mogu se zapravo kompostirati. Iako kompostiranje zahtjeva više zalaganja i potencijalnu promjenu životnog stila, u konačnici će vam pružiti gotovo pa terapijski učinak. Ovisno o uvjetima u kojima živite, možda ćete imati kompost za 5 do 12 mjeseci koji ćete koristiti u vlastitom vrtu ili za sobne biljke. Uštedjet ćete na gnojivima i dodaqcima za biljke, a ako uzgajate vlastito voće i povrće, vjerojatno ćete vidjeti pozitivnu promjenu. Organske tvari također će djelovati poput spužve i upšijati više vode, a to znači i da nećete morati toliko zalijevati biljke, čime štedite svoje vrijeme, ali i novac. Više o kompostiranju pročitajte ovdje.

Kupujte lokalne proizvode

Kupnja na lokalnoj tržnici izrazito je važna. Najbitnije od svega, podržavat ćete lokalne poljoprivrednike i uzgajivače, a istovremeno ćete dobiti svježe sastojke na vaš stol. Hrana koja je proizvedena lokalno, ne mora se transportirati i hladiti u tranzitu. I sami ste već primjetili da se lokalni poljoprivrednici oslanjaju na manja pakiranja. Na taj način otpad se smanjuje i ne proizvodi se toliko smeća. Ovdje saznajte kako i zašto kupovati lokalno.

Smanjite papirnati otpad

U današnjem svijetu većina tvrtki posluje digitalno i putem e-maila. Razmotrite digitalne pretplate na svoje omiljene časopise i čitajte ih na svojem računalu ili tabletu. Isto tako, digitalne pretplate uglavnom su jeftinije od tiskanih verzija.

 

Moglo bi vas zanimati:6 malih stvari koje možete napraviti svaki dan i zaštititi okoliš

 

Tekst: Vjera Pađen

Foto: Canva, Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!